Põhjarannik märts 2017
Sirle Sommer-Kalda
Juba kümnendat korda andsid Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit ja Ida-Viru Maavalitsus välja preemia maakonna parimale sotsiaaltöö tegijale.
Maakonna parimaks sotsiaaltöö tegijaks 2017a valiti Karis Mugamäe, kes juhib alates 2009. aastast asenduskodu MTÜ Maria ja Lapsed.

Ida-Viru parim sotsiaaltöö tegija juhib lastekodu
Maakonna parimaks sotsiaaltöö tegijaks valiti Karis Mugamäe, kes juhib alates 2009. aastast Tudulinnas asuvat asenduskodu MTÜ Maria ja Lapsed. Preemia andsid kümnendat korda välja maavalitsus ja Ida-Virumaa omavalitsuste liit.

Karis Mugamäe esitas tunnustuskonkursi kandidaadiks Tartu Herbert Masingu Kooli direktor Tiina Kallavus, kes on olnud MTÜ Maria ja Lapsed pikaaegne eripedagoog, logopeed, mänguterapeut ja koolitaja.

Kallavuse sõnul on Mugamäe kujundanud asenduskodu, mida iseloomustavad eluterve keskkond ja proessfionaalsete töötajate pühendumine ning hoolitsus. Sellega on loodud tingimused, et lastest kujunevad ausad, töökad, hoolivad ja enesega toimetulevateks täiskasvanud.

Lähtub laste heaolust
"Karis on oma tegutsemises alati lähtunud laste heaolust. Tal on sotsiaalselt ergas taju laste ja noorte vajaduste suhtes. Sellest tulenevalt on ta otsinud ja organiseerinud lastele vajalikud teenused," selgitas Kallavus.

Mugamäe on kogu aeg tähtsustanud lastekodulaste hingeabi. Lastefond on aastaid toetanud Tudulinna asenduskodu kasvandike psühhoteraapiat, et nad saaksid üle oma lapsepõlvetraumast ja leiaksid sisemise tasakaalu. Tudulinna head kogemused on inspireerinud lastefondi korraldama kampaaniat "Katkised hinged" ja koguma selleks otstarbeks raha ka teistele asenduskodudele.

Kallavus tõstis veel esile Mugamäe kasuvanema rolli. "Ta on olnud pikka aega mitmele lapsele kasuemaks, pakkudes oma kodus peresoojust ja arenemist vastavalt hooolealuste vajadustele."

Mugamäe ei saanud tulla eile auhinda vastu võtma, sest oli perega puhkusereisil. "Seda tööd, mida olen aastaid teinud, on nüüd märgatud. See annab mulle kindlust, et olen õigel teel," kommenteeris ta telefoni teel.

Maakonna parima sotsiaaltöö tiitlile eelnes eelmise aasta novembris Kuldne Kartul. Sellenimelise auhinnaga tunnustab oma valdkonna parimaid Eesti asenduskodu töötajate liit. Kartul on miski, mis on Eesti inimesele tähtis kõhutäide. Samas ei ole see väga prestiižne toiduaine. Nagu ka asenduskodude töötajate amet.

"Ka see tunnustus oli hea üllatus. Mulle meeldis, et see tuli kahest kohast. Minu esitasid nii asenduskodude juhid kui ka oma töötajad, kes kirjeldasid mind kui head meeskonnamängijat, kes suudab neid innustada seda tööd tegema. Ma ei ole kunagi osanud olla juht suure algustähega. Ma olengi meeskonnamängija ja kindlasti pole see autasu mitte ainult mulle, vaid kogu meie kollektiivile," märkis Mugamäe.

Asenduskodus elab 22 last ja Tudulinnas praegu laienemisplaani ei ole. Küll aga avati veebruaris noortekodu neile, kes lähevad Tudulinnast pärast 9. klassi õppima Rakvere ametikooli. Nüüd ei pea noored kolima ühiselamusse, vaid neil on Rakveres nagu teine kodu. Sama katuse all avati ka turvakodu.

Üheksa kandidaati
Maakonna parima sotsiaaltöö tegija konkursile esitati üle Ida-Virumaa üheksa kandidaati. Omavalitsusliidu tegevjuht Arno Rossman leidis, et tublide sotsiaalvaldkonna inimeste märklamine ja tunnustamine on väga oluline ja on positiivne, kui kohalikud omavalitsused, ettevõtted, organisatsioonid ja kodanikud aktiivselt kandidaate esitavad.

Parimaks sotsiaaltöö tegijaks võib esitada Ida-Virumaal ametis oleva sotsiaaltöötaja, lastekaitsetöötaja või hooldusala töötaja, kellel on vähemalt kolmeaastane tööstaaž ning soovituslikult erialane haridus. Nominent kuulutatakse välja ja preemia antakse üle Ida-Viru maavalitsuses igal aastal ülemaailmse sotsiaaltöötajate päeva puhul märtsikuus